CUP

A je to venku! CUP má svůj vlastní podcast! Pusťte si Globálně spolu

Co dělají české drony v Etiopii, jak fungují “chytrá města” a jak se pracovalo Nesehnutí na gruzínském venkově? Tohle a mnohem více o českých inovacích v zahraničí se dozvíte v našem novém podcastu Globálně spolu. Globálně spolu je český podcast věnovaný české rozvojové spolupráci a agendě Cílů udržitelného rozvoje OSN. Jednotlivé epizody představují české inovativní firmy, nevládní organizace a experty, kteří realizují projekty v rámci Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (anglicky Czech-UNDP Partnership for SDGs). Epizodami provází český novinář David Klimeš, který s jednotlivými hosty představuje různorodé projekty v zemích, kde Česká republika aktivně pomáhá.

V následujících týdnech se můžete těšit na množství nových dílů! Všechny podcasty najdete zde, a dále pak na 🎙️Acast 🎵 Spotify  a🍎 Apple Podcasts. Děkujeme Davidu Klimešovi i našim partnerům IncinityNESEHNUTÍ – NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍModelárna LIAZ spol. s r.o.Diakonie ČCEEnvirosZikmund electronicsSkate World BetterMarket Connect a dalším za spolupráci!

Díl 1. Globálně spolu 01: Partnerství České republiky s UNDP

S Dagmar Novohradskou, programovou manažerkou Czech-UNDP Partnership

V pilotním dílu podcastu Globálně spolu diskutujeme s Dagmar Novohradskou, programovou manažerkou Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (Czech-UNDP Partnership for SDGs). Paní Novohradská stojí v čele CUP od roku 2018 a od té doby připravovala implementaci více než šedesáti rozvojových projektů podporovaných Partnerstvím. V tomto úvodním dílu podcastu se dozvíte o vzniku partnerství, praktických zkušenostech s rozvojovou spoluprací a úspěšných příkladech šíření českých inovací v zahraničí.

Díl 2. Globálně spolu 02: České drony v Africe

Se Zuzanou Beranovou o plánech LIAZ v Somálském regionu

Ve druhém dílu podcastu Globálně spolu diskutujeme se Zuzanou Beranovou, projektovou manažerkou společnosti LIAZ, o tom, jak může česká technologie pomoci při hledání vodních zdrojů v jedné z nejsušších oblastí Etiopie, Somálském regionu. Mimo to, proč je česká expertiza v hledání vodních zdrojů žádaná, se v podcastu dozvíte, jakým vývojem prošla firma LIAZ, a proč dnes namísto nákladních vozidel vyvíjí multifunkční dron.

Díl 3. Globálně spolu 03: Chytrá města v Česku a v zahraničí

S Lukášem Blateckým chytrých technologiích společnosti INCINITY a jejich aplikaci ve veřejném prostoru

Ve třetím dílu podcastu Globálně spolu si povídáme s Lukášem Blateckým, specialistou na chytré technologie společnosti INCINITY a jejich aplikaci ve veřejném prostoru. Mimo to, jak začala úspěšná mezinárodní expanze INCINITY do Bosny a Hercegoviny, Gruzie a Moldavska, se v tomto podcastu dozvíte, jak moderní technologie pomáhají městům fungovat efektivně a čím může chytré město usnadnit život jejich obyvatelům.

Díl 4. Globálně spolu 04: Česká stopa na gruzínském venkově

S Jaromírem Němcem o komunitním plánování s projektech Nesehnutí v odštěpeneckých oblastech Abcházie a Jižní Osetie

Čtvrtý díl podcastu Globálně spolu přivítal pana Jaromíra Němce, vzděláním sociologa pracujícího pro neziskovou organizaci Nesehnutí. Během 15 minut poslechu se dozvíte, jak se projektovému týmu vedenému panem Němcem podařilo zaktivizovat skrze metodu komunitního plánování aplikovanou v České republice dvě vesnice ležící v gruzínských venkovských oblastech, kdo plnil při projektu roli místního partnera a jak projekt využil změn vynucených pandemií COVID-19 mistrně ve svůj prospěch. Podcast rovněž poodhalí co dělají Nesehnutí v odštěpeneckých oblastech Abcházie a Jižní Osetie.

Díl 5. Globálně spolu 05: Jak exportovat české inovace do zahraničí?

Rozhovor s Michalem Neumannem, ředitelem poradenské společnosti Market Connect

Hostem pátého dílu Globálně Spolu je expert na inovace a ředitel poradenské firmy Market Connect, pan Michal Neumann. V tomto díle se dozvíte, jak nastartovat expanzi do zahraničí, jak se lze posunout od pilotních projektů k dlouhodobé spolupráci a jaké existují možnosti spolufinancování českých inovací v zahraničních rozvojových projektech. Pan Michal Neumann působí mimo jiné jako mentor projektu B2B České rozvojové agentury, a má tak dlouhodobé zkušenosti s různými trhy a prezentací českého know-how v zahraničí.

Díl 6. Globálně spolu 06: Zelené střechy pro Sarajevo

S Pavlem Růžičkou o podpoře udržitelné spotřeby a výroby

Šestý díl podcastu Globálně spolu nás přenese do Sarajeva, neboť se setkáváme s Pavlem Růžičkou, ředitelem obecně prospěšné společnosti Empress zaměřené na udržitelnou spotřebu a výrobu. V úvodu podcastu se dozvíte o zelených střechách jako konceptu, který přináší zeleň zpátky do měst. V další části podcastu pak Empress představuje svůj participativní projekt na střeše školy Hasana Kikiče v Sarajevu.

Díl 7. Globálně spolu 07: České inovace pro vodohospodářství

S Petrem Zikmundem o rozvojové spolupráci s UNDP

V sedmém dílu podcastu Globálně spolu se setkáváme s Petrem Zikmundem z rodinné firmy Zikmund Electronics, která od 90. let vyrábí tlačné kamerové systémy. V podcastu se dozvíte, jak rodinná společnost začínala v době, kdy u nás podobnou technologii nikdo nevyráběl. V současnosti jsou produkty Zikmnund Electronics nejen praktické, ale mají i nezaměnitelný design. S produkty Zikmund Electronics se lze setkat v řadě zemí, a to i díky Czech-UNDP Challenge Fondu, který podpořil projekty Zikmund Electronics v Moldavsku i Bosně a Hercegovině

Díl 8. Globálně spolu 08: Z turistů děláme objevitele – osobní turistický průvodce ve vaší kapse

S Václavem Juříčkem z firmy Smart Guide

V osmém díle podcastu Globálně Spolu se setkáváme Václavem Juříčkem ze společnosti Smart Guide, která vyvinula turistického průvodce pro chytré telefony. Po 3 letech lze na Smart Guide najít více jak 500 destinací a obsah si lze pustit v různých jazycích. Firma navíc dosáhla více jak 500,000 stažení aplikace. V úvodu podcastu se dozvíte, jak pomáhá individuální průvodce v chytrém telefonu s řešením přeplněných turistických oblastí. V druhé části rozhovoru odhalujeme, jak se společnost vypořádala s propadem turismu v důsledku Covid19 a proč Smart Guide získal ocenění mimo jiné od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR i Evropské komise.

Díl 9. Globálně spolu 09: Jak nastartovat kariéru v OSN

S Jonášem Hágerem o programu Mladých dobrovolníků OSN

V devátém dílu podcastu Globálně spolu se setkáváme s konzultantem Czech-UNDP Jonášem Hágerem, který svoji kariéru v OSN začal jako Mladý dobrovolník OSN (United Nations Volunteers – UNV). Jak se přidat k OSN a co program UNV mladým lidem nabízí? Tématem podcastu jsou nejen dobrovolnické aktivity mladých Čechů v agenciích OSN, ale také o osobní zkušenosti s posunem z dobrovolníctví k práci pro OSN. Program Mladých dobrovolníků OSN organizuje agentura United Nations Volunteers (UNV) spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Výběrová řízení probíhají každý rok. Více informací lze nalézt na webu UNV a MZV.

Díl 10. Globálně spolu 10: Rozvojová pomoc jinak – Skate World Better na africkém kontinentu

S Martinem Loužeckým a Matoušem Bémem o skateparcích v Zambii a Mozambiku

V desátém dílu podcastu Globálně spolu se setkáváme s Martinem Loužeckým a Matoušem Bémem, zakladateli neziskové organizace Skate World Better (SWB). SWB je česká nezisková organizace, zaměřující se na práci s mladými lidmi, které podporuje prostřednictvím skateboardingu. Epizoda představuje práci SWB v Africe a způsob, jakým lze získat podporu pro netradiční rozvojový projekt. Namísto importu hotových řešení se SWB snaží podporovat místní partnery k hledání vlastních řešení, jen taková jsou totiž dlouhodobě udržitelná. V zambijském Mongu pomáhá skateboarding zapojit mladé nejen do sportu. Vybudovaný skatepark je multifunkční komunitní centrum, kde se děti učí řemesla, sexuální výchovu i tanec. Na project SWB navíc navazují aktivity dalších rozvojových organizací.

SDGs