CUP

NEWS

  • December 11: World Mountain Day and Czech solutions for SDGs

    The theme of this year's International Mountain Day (IMD) is sustainable mountain tourism. From the promotion of Green Tourism in Bosnia and Herzegovina to drafting waste management and Disaster Risk Reduction plans in Georgia, several CUP projects share the common interest and passion about mountains, their exploration and protection.
  • Using drones to locate new water sources in Ethiopia

    As Ethiopia’s shallow water sources are becoming scarce and polluted, alternative water supplies sources need to be identified. Through the 2021 Challenge Fund, LIAZ Exploration uses its airborne exploration tools to locate sustainable deeper groundwater sources in one of the most drought-affected area, the Somali Region. In this article, Ms Zuzana Beranová shares her own experience from Ethiopia and explains what LIAZ seeks to achieve with their local partners.
  • České drony pomáhají při hledání hlubinných vodních kapes v Etiopii

    Etiopie bojuje s nedostatkem vody. Existující zdroje se stále zmenšují a mnohé jsou znečištěné. Česká společnost LIAZ Explorations uspěla se svým projektem v letošním kole Challenge fondu chce využít drony své vlastní výroby k lokalizaci hlubinných vodních kapes v somálském regionu, který patří mezi nejsušší místa v Etiopii. O plánech LIAZ i životě v somálském regionu jsme si povídali s paní Zuzanou Beranovou, která dříve působila v diplomatických službách ČR v Africe a nyní je projektovou manažerkou LIAZ.